مقایسه ادراک بینایی-فضایی و حافظه بینایی دانش آموزان عادی و نارساخوان دختر و پسر مقطع دوم و سوم ابتدایی شهرستان بجنورد

قلیچی, مهین and کرامتی, دکتر هادی (2016) مقایسه ادراک بینایی-فضایی و حافظه بینایی دانش آموزان عادی و نارساخوان دختر و پسر مقطع دوم و سوم ابتدایی شهرستان بجنورد. In: The 2nd National Conference on School psychology - 2016.

[img] Text
0313.pdf

Download (680kB)
Official URL: http://uma.ac.ir/

Abstract

-

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Persian Title: مقایسه ادراک بینایی-فضایی و حافظه بینایی دانش آموزان عادی و نارساخوان دختر و پسر مقطع دوم و سوم ابتدایی شهرستان بجنورد
Persian Abstract: پژوهش حاضر با هدف بررسی مقایسۀادراک بینایی- فضایی و حافظۀبینایی دانش¬آموزان نارساخوان و عادی به اجرا درآمد. نمونۀ تحقیق 120 دانش¬آموز بودند که 60 نفر از دانش¬آموزان نارساخوان که نیمی از آن¬ها دختر و نیمی پسر بودند، در مقایسه با 60 نفر دانش¬آموز دختر و پسر عادی، با آزمون ساخت¬یابی ادراکی و حافظۀ بینایی آندره ری مورد ارزیابی قرار گرفتند. و برای تشخیص دانش آموزان نارساخوان نیز آزمون غربالگری تشخیص اختلال خواندن شفیعی مورد استفاده قرار گرفت. تحلیل آماری فرضیه ها با استفاده از آزمون تی مستقل نشان داد که بین ادراک بینایی-فضایی دختران نارساخوان و عادی تفاوت معنادار وجود دارد، چنانکه ادراک بینایی-فضایی دختران نارساخوان ضعیف تر از دختران عادی است، و در تناقض با نظریات و تحقیقاتی است که نارساخوانی را با بالا بودن مهارت¬های دیداری- فضایی همراه می¬دانند. بین ادراک بینایی-فضایی پسران نارساخوان و عادی تفاوت معنادار وجود ندارد. همچنین در متغیر حاافظه بینایی بین حافظه بینایی دختران نارساخوان و عادی تفاوت معنادار وجود ندارد در حالی که بین حافظه بینایی پسران نارساخوان و عادی تفاوت معنادار وجود دارد چنانکه حافظه بینایی پسران نارساخوان ضعیف تر از پسران عادی است.
Subjects: Divisions > Conferences > The 2nd National Conference on School Psychology - 2016
Conferences > The 2nd National Conference on School Psychology - 2016
Divisions: Conferences > The 2nd National Conference on School Psychology - 2016
Subjects > Conferences > The 2nd National Conference on School Psychology - 2016
Date Deposited: 23 Oct 2019 06:26
Last Modified: 23 Oct 2019 06:26
URI: http://repository.uma.ac.ir/id/eprint/10068

Actions (login required)

View Item View Item