مقایسه اثربخشی دو روش آموزشی ایفای نقش و پرسش و پاسخ برتفكّر انتقادی و مسئولیت پذیری دانش آموزان دختر اول دبیرستان

هلاجیان, مهدیه and سعدی پور, اسماعیل (2016) مقایسه اثربخشی دو روش آموزشی ایفای نقش و پرسش و پاسخ برتفكّر انتقادی و مسئولیت پذیری دانش آموزان دختر اول دبیرستان. In: The 2nd National Conference on School Psychology - 2016.

[img] Text
0382.pdf

Download (1MB)
Official URL: http://uma.ac.ir/

Abstract

-

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Persian Title: مقایسه اثربخشی دو روش آموزشی ایفای نقش و پرسش و پاسخ برتفكّر انتقادی و مسئولیت پذیری دانش آموزان دختر اول دبیرستان
Persian Abstract: هدف از این پژوهش مقایسه اثربخشی دو روش آموزشی ایفای نقش و پرسش و پاسخ بر تفكّر انتقادی و مسئولیتپذیری دانشآموزان دختر اول دبیرستان است. این مطالعه از نوع آزمایشی بوده و در آن از طرح چندگروهي پیش آزمون و پس آزمون با گروه کنترل استفاده شد. جامعه آماری این پژوهش را کلیه دانشآموزان دختر پایه اول مقطع متوسطه دولتی منطقه دو شهر تهران تشکیل می داد. به اين صورت كه از بین 35 دبیرستان دخترانه این منطقه یک دبیرستان به تصادف انتخاب شد. این دبیرستان ( هدی ) دارای 6 کلاس پایه اول و 195 دانشآموز بود. پرسشنامه تفكّر انتقادی واتسون گلیزر(1980) و پرسشنامه مسئولیت پذیری نعمتی (1378) بر روی این 195 نفر اجرا شد. 45 دانش آموزی که دارای یک نمره انحراف استاندارد پایین تر از میانگین بودند را به طور تصادفی به دو گروه آزمایش و يك گروه کنترل تقسیم کردیم. نتایج نشان داد که هر دو روش ایفای نقش و پرسش و پاسخ بر مسئولیتپذیری و تفكّر انتقادی دانشآموزان اثربخش بوده است. به منظور افزایش مسئولیت پذیری و تفكّر انتقادی دانشآموزان پایه اول مقطع متوسطه؛ معلّمان می توانند از روش ایفای نقش و پرسش و پاسخ استفاده کنند.
Subjects: Divisions > Conferences > The 2nd National Conference on School Psychology - 2016
Conferences > The 2nd National Conference on School Psychology - 2016
Divisions: Conferences > The 2nd National Conference on School Psychology - 2016
Subjects > Conferences > The 2nd National Conference on School Psychology - 2016
Date Deposited: 02 Dec 2019 09:47
Last Modified: 02 Dec 2019 09:47
URI: http://repository.uma.ac.ir/id/eprint/10340

Actions (login required)

View Item View Item