بررسی علل پرخاشگری در دانش‌آموزان «چگونه توانستیم رفتارهای نادرست و پرخاشگرانه دانش‌آموز کلاس دوم ابتدائی را در کلاس اصلاح کنیم»

احمدی, طاهره and قاسمی, فرشید (2019) بررسی علل پرخاشگری در دانش‌آموزان «چگونه توانستیم رفتارهای نادرست و پرخاشگرانه دانش‌آموز کلاس دوم ابتدائی را در کلاس اصلاح کنیم». In: The 1st National Conference of the Future School - 2019, 2019, Ardabil.

[img] Text
I-00138-AB.pdf

Download (398kB)
Official URL: http://uma.ac.ir

Abstract

-

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Persian Title: بررسی علل پرخاشگری در دانش‌آموزان «چگونه توانستیم رفتارهای نادرست و پرخاشگرانه دانش‌آموز کلاس دوم ابتدائی را در کلاس اصلاح کنیم»
Persian Abstract: در روز اول مهر در کلاس متوجه پسری شدم که ناآرام و ناسازگار بود و مرتب به دیگران پرخاشگری می‌کرد کارهای او را زیر نظر گرفتم و متوجه شدم که این کودک در این چندساله همین رفتارها را داشته و باعث آزار و اذیت دیگران بوده است. طی تحقیقات مستمر که حاصل بررسی این دانش‌آموز در محیط مدرسه و انجام مصاحبه با مدیر، معاونین و معلم سال قبل او در مدرسه، در محیط خانواده (انجام مصاحبه با والدین و پر کردن پرسشنامه) و در نهایت بررسی‌های محیطی دریافتم که پدر و مادر برای تربیت او همسو نبوده، در محیط خانه دانش‌آموز هرروزه تقریباً شاهد دعوا و مشاجره این دو با یکدیگر بود. محیط خانواده فاقد محیط گرم و محبت‌آمیز برای رشد کودک می‌باشد. او نیز با مشاهده این‌گونه رفتارها، به‌نوعی می‌توان گفت که الگوبرداری کرده و در محیط مدرسه آن رفتارها را به تقلید از محیط خانواده انجام می‌دهد. بعد از بررسی‌های لازم مشخص گردید که نوع پرخاشگری این دانش‌آموز آمیزه‌ای از دو نوع پرخاشگری خصمانه وسیله‌ای است. فلذا به فکر افتادم تا راهی پیداکرده که این رفتارهای غیرعادی و ناپسند او را کاهش دهم. برای تحقق این هدف، گروهی متشکل از مدیر، معاونین مدرسه و معلم سال قبل او تشکیل دادم. پس از بررسی‌های راه‌حل‌هایی که مشخص گردید و به مرحله اجرا گذاشته شد، تنها راه‌حلی که نتیجه‌اش به نسبت سایر روش‌ها نتیجه بهتری داد، گفتگوی مستقیم با دانش‌آموز، شناساندن عواقب کارهای پرخاشگرانه به او جایگزینی رفتارهای مشارکتی و گروهی بر مبنای افزایش خودباوری و افزایش اعتمادبه‌نفس در او بود.
Subjects: Divisions > Conferences > The 1st National Conference of the Future School - 2019
Conferences > The 1st National Conference of the Future School - 2019
Divisions: Conferences > The 1st National Conference of the Future School - 2019
Subjects > Conferences > The 1st National Conference of the Future School - 2019
Date Deposited: 08 Dec 2019 06:50
Last Modified: 08 Dec 2019 06:50
URI: http://repository.uma.ac.ir/id/eprint/10461

Actions (login required)

View Item View Item