تحلیل محتوای کتاب علوم تجربی پایه پنجم ابتدایی از لحاظ انطباق با برابری جنسیتی، انگیزه پیشرفت و فعالیت های غالب

صلب صیادی, لیلا and طالبی, دکتر بهنام (2019) تحلیل محتوای کتاب علوم تجربی پایه پنجم ابتدایی از لحاظ انطباق با برابری جنسیتی، انگیزه پیشرفت و فعالیت های غالب. In: The 1st National Conference of the Future School - 2019, 2019, Ardabil.

[img] Text
C-00083-AC.pdf

Download (2MB)
Official URL: http://uma.ac.ir/

Abstract

-

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Persian Title: تحلیل محتوای کتاب علوم تجربی پایه پنجم ابتدایی از لحاظ انطباق با برابری جنسیتی، انگیزه پیشرفت و فعالیت های غالب
Persian Abstract: هدف از پژوهش حاضر تحلیل محتوای کتاب علوم پنجم ابتدایی از منظر میزان انطباق با برابری جنسیتی، فعالیت¬های غالب، انگیزه¬های ایجاد شده و مشاغل مورد معرفی بوده است. جامعه مورد مطالعه در این پژوهش کتاب علوم تجربی پایه پنجم بود که کل کتاب به عنوان نمونه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. ابزار گردآوری اطلاعات، تصاویر بود که روایی آن توسط متخصصان علوم تربیتی و معلمان با تجربه از مدارس تأیید شد. واحد تحلیل، تصاویری بودند که بر مبنای مقوله¬های فوق طبقه¬بندی گردیده¬اند. در این پژوهش از تکنیک شمارش عددی یعنی ضریب تقارن استفاده شده است. نتیجه¬گیری¬ها براساس تکنیک آماری کای اسکوئر انجام گرفته است. از این رو از نظریه¬های تحلیل مقوله¬ای، گفتارهای ارزشی، انگیزه پیشرفت مک کللند، نظریه اتکینسون در مورد برجسته سازی و برنارد واینر در مورد موفقیت و شکست استفاده شده است. یافته¬ها نشان می¬دهد کتاب علوم پایه پنجم دارای جهت¬گیری ارزشی بوده و برابری جنسیتی مورد توجه قرار نگرفته است و همچنین کتاب دارای نمایی فعال بوده و انگیزه¬های پیشرفت در کتاب دیده می¬شود، درحوزه معرفی مشاغل، فعالیت¬های فنی - مهندسی با 50 درصد بالاترین و هنر با 1/9 درصد پایین¬ترین میزان معرفی را به خود اختصاص داده است.
Subjects: Divisions > Conferences > The 1st National Conference of the Future School - 2019
Conferences > The 1st National Conference of the Future School - 2019
Divisions: Conferences > The 1st National Conference of the Future School - 2019
Subjects > Conferences > The 1st National Conference of the Future School - 2019
Date Deposited: 09 Dec 2019 09:06
Last Modified: 09 Dec 2019 09:06
URI: http://repository.uma.ac.ir/id/eprint/10581

Actions (login required)

View Item View Item