مقایسه حمایت اجتماعی، سلامت اجتماعی و خودکارآمدی اجتماعی در بین کارکنان زن و مرد آموزش و پرورش شهرستان اسلام‌آباد غرب

جلیلیان, فرنگیس and سلگی, زهرا and اکبری, امین (2019) مقایسه حمایت اجتماعی، سلامت اجتماعی و خودکارآمدی اجتماعی در بین کارکنان زن و مرد آموزش و پرورش شهرستان اسلام‌آباد غرب. In: 2nd National Conference on Social Harms 2019.

[img] Text
D-00147-AB.pdf

Download (605kB)
Official URL: http://uma.ac.ir/

Abstract

-

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Persian Title: مقایسه حمایت اجتماعی، سلامت اجتماعی و خودکارآمدی اجتماعی در بین کارکنان زن و مرد آموزش و پرورش شهرستان اسلام‌آباد غرب
Persian Abstract: نظام آموزش و پرورش يكي از اركان توسعه اجتماعي در جامعه به شمار می‌رود. از طرفی پايش سلامت عمومي در جمعيت عمومي و تعیین‌کننده‌های آن، براي توسعه و همچنين برنامه‌های پيشگيري و ارتقاي سلامت ضروري است. ازاین‌رو هدف از این تحقیق بررسی و تعیین میزان حمایت اجتماعی، سلامت اجتماعی و خودکارآمدی اجتماعی در بین کارمندان زن و مرد آموزش پرورش شهرستان اسلام آباد غرب و مقایسه این متغیرها در بین این دو گروه افراد می باشد. این پژوهش در بازه زمانی 98-1397 و قلمرو مکانی شهرستان اسلام آباد غرب انجام شد. حجم نمونه مورد بررسی 384 نفر می باشد. در این تحقیق جهت سنجش حمایت اجتماعی از پرسشنامه حمایت اجتماعی شربورن و استوارت (MOS-SSS) استفاده شده است. جهت بررسی خودکارآمدی اجتماعی، از مقیاس خودکارآمدی اجتماعی اسمیت و بتز (2000) و برای متغیر سلامت اجتماعی از پرسشنامه سلامت اجتماعی کینز (2004) بهره گرفته شد. یافته‌های حاصل از تحلیل داده‌های پژوهش نشان داد که میان کارمندان زن و مرد به‌جز در متغیر حمایت اجتماعی، تفاوت معنی‌داری وجود ندارد. مقدار آماره t مربوط به این متغیر 154/2 به دست آمد و لذا با اطمینان 95 درصد می‌توان نتیجه گرفت که بین کارکنان زن و مرد از نظر حمایت اجتماعی به گونه معنی‌داری (05/0>p) تفاوت وجود دارد و کارکنان مرد نسبت به کارکنان زن از حمایت اجتماعی بالاتری برخوردار هستند.
Subjects: Divisions > Conferences > 2nd National Conference on Social Harms 2019
Conferences > 2nd National Conference on Social Harms 2019
Divisions: Conferences > 2nd National Conference on Social Harms 2019
Subjects > Conferences > 2nd National Conference on Social Harms 2019
Date Deposited: 11 Jan 2020 09:29
Last Modified: 11 Jan 2020 09:29
URI: http://repository.uma.ac.ir/id/eprint/11019

Actions (login required)

View Item View Item