اثر تلنگرهای ریز در رویدادهای کم‌احتمال در تپه‌های شنی

مقدم مغانلو, زهرا (2019) اثر تلنگرهای ریز در رویدادهای کم‌احتمال در تپه‌های شنی. Masters thesis, University of Mohaghegh Ardabili.

[img] Text
zahra moghadam.pdf

Download (613kB)
Official URL: http://uma.ac.ir/

Abstract

هدف:یکی از اثرات معروف در تپه‌های شنی، نویز 1/f است که در سیستم‌های طبیعی به وفور دیده شده است. یکی از سؤالات اساسی در زمینه‌ی تپه‌های شنی چگونگی کنترل رخدادهای کم‌احتمال است که به دلیل تجمع اندک اندک انرژی در سیستم به وجود می‌آیند. یکی از راه‌های کنترل رخدادهای کم‌احتمال و بزرگ-مقیاس، ایجاد تلنگرهای ریز در سیستم است که تجمیع اندک اندک و پیوسته‌ی انرژی را مختل می‌کند. ما در این پایان نامه به بررسی خواص مدل تپه شنی به نرخ ایجاد تلنگر و چگونگی وابستگی نویز 1/fبه نرخ تلنگر پرداخته‌ایم. روش‌شناسی پژوهش:در این پژوهش ضمن مطالعه‌ی نظریه‌ی تپه‌های شنی و نویز 1/f در این سیستم‌ها، با شبیه‌سازی مدل تپه‌های شنی، تلنگرهای ریز در سیستم وارد شده است.

Item Type: Thesis (Masters)
Persian Title: اثر تلنگرهای ریز در رویدادهای کم‌احتمال در تپه‌های شنی
Persian Abstract: هدف:یکی از اثرات معروف در تپه‌های شنی، نویز 1/f است که در سیستم‌های طبیعی به وفور دیده شده است. یکی از سؤالات اساسی در زمینه‌ی تپه‌های شنی چگونگی کنترل رخدادهای کم‌احتمال است که به دلیل تجمع اندک اندک انرژی در سیستم به وجود می‌آیند. یکی از راه‌های کنترل رخدادهای کم‌احتمال و بزرگ-مقیاس، ایجاد تلنگرهای ریز در سیستم است که تجمیع اندک اندک و پیوسته‌ی انرژی را مختل می‌کند. ما در این پایان نامه به بررسی خواص مدل تپه شنی به نرخ ایجاد تلنگر و چگونگی وابستگی نویز 1/fبه نرخ تلنگر پرداخته‌ایم. روش‌شناسی پژوهش:در این پژوهش ضمن مطالعه‌ی نظریه‌ی تپه‌های شنی و نویز 1/f در این سیستم‌ها، با شبیه‌سازی مدل تپه‌های شنی، تلنگرهای ریز در سیستم وارد شده است. یافته‌ها:در بررسی سیگنال‌های مورد نظر بر روی تپه شنی برخی رفتارهای پاد-همبسته برای این سیگنال‌ها مشاهده شد و همچنین دو مقیاس زمانی مشخصه ظاهر شدند. با وارد کردن تلنگر نیز، سیستم مقیاس‌های زمانی و جرمی جدیدی را نشان داد. نتیجه‌گیری:وارد کردن تلنگر موجب هموار شدن میدان ارتفاع در سطح سیستم می‌شود. این هموارسازی موجب انباشته شدن انرژی در یک فاصله‌ی زمانی در سیستم ‌می‌شود که منجر به ایجاد بهمن‌های پوشاننده و همچنین برخی رفتارهای نوسانی می‌شود.
Supervisor:
SupervisorE-mail
نطاق نجفی, مرتضیUNSPECIFIED
Advisor:
AdvisorE-mail
صابر, احدUNSPECIFIED
Subjects: Faculty of Basic Sciences > Department of Physics
Divisions > Faculty of Basic Sciences > Department of Physics
Divisions: Subjects > Faculty of Basic Sciences > Department of Physics
Faculty of Basic Sciences > Department of Physics
Date Deposited: 06 Jun 2020 07:52
Last Modified: 06 Jun 2020 07:52
URI: http://repository.uma.ac.ir/id/eprint/11398

Actions (login required)

View Item View Item