ویراستار، نویسندۀ دوم یک اثر (بررسی مشکلات پیش‌روی ویرایش و ارائۀ پیشنهادهایی برای ارتقای جایگاه ویراستاران)

جمشیدی, زهرا ویراستار، نویسندۀ دوم یک اثر (بررسی مشکلات پیش‌روی ویرایش و ارائۀ پیشنهادهایی برای ارتقای جایگاه ویراستاران). ویراستار، نویسندۀ دوم یک اثر (بررسی مشکلات پیش‌روی ویرایش و ارائۀ پیشنهادهایی برای ارتقای جایگاه ویراستاران).

[img] Text
00031810.pdf

Download (227kB)

Abstract

-

Item Type: Article
Persian Title: ویراستار، نویسندۀ دوم یک اثر (بررسی مشکلات پیش‌روی ویرایش و ارائۀ پیشنهادهایی برای ارتقای جایگاه ویراستاران)
Persian Abstract: با پیشرفت علوم و چاپ و نشر هرچه بیشتر آثار مکتوب اعم از کتاب، مقاله، صفحات اینترنتی و ...، نیاز به ویرایش و ویراستاران نیز بیش از پیش احساس‏می‌شود. ویرایش، علمی است که به تصحیح نادرستی‌ها، رفع کاستی‌ها، رساکردن معنی، روان¬ ساختن نوشته، نظم‏دادن به کلام و هماهنگ کردن آن با قواعد دستور زبان می‌پردازد. ویرایش انواعی دارد که عبارت¬اند از: ویرایش فني، ویرایش تخصصي و ویرایش زباني و ساختاري. با همۀ اهمیت ویرایش، متأسفانه در ایران چندان به این علم توجه‏نمی‌شود؛ در حالی‏که ویراستار به عنوان مکمّل نویسنده، نقشی فعال در پیشرفت و موفقیت یک اثر دارد و شاید مبالغه نباشد اگر ویراستار را نویسندۀ دوم آثار در نظر بگیریم. نگارنده در این جستار با روش تحلیلی به دلایل کم‌توجهی و بی‌توجهی به ویرایش و همچنین ارائۀ پیشنهادهایی برای ارتقای جایگاه علم ویرایش در ایران می‌پردازد. از دلایل بی‌توجهی به جایگاه ویرایش و ویراستاران می‌توان به جدید بودن علم ویرایش در ایران، بی‌نقص دانستن قلم خود توسط نویسندگان و کاستن هزینۀ چاپ از طرف ناشران اشاره‏کرد. برای معرفی بهتر علم ویرایش، تأسیس رشتۀ دانشگاهی ویراستاری، تقویت مجمع صنفی فعال ویراستاران و توجهی بسیار به آن، تبلیغ هرچه بیشتر این علم در فضای مجازی توسط ویراستاران، برگزاری همایش‌هایی در زمینۀ ویرایش و اصول درست‏نویسی توسط دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها، تأسیس و ایجاد مجله‌های تخصصی و علمی ـ پژوهشی در زمینۀ ویرایش برای ارتقای جایگاه علم ویرایش و تربیت نیروهایی کارآمد و متخصص در حوزۀ کسب تخصص علمی برای وجهه بخشیدن به علم ویرایش و جایگاه ویراستاران پیشنهاد می‌شود.
Subjects: Divisions > Conferences > the First National Conference on Persian Language: Writing and Editing
Conferences > the First National Conference on Persian Language: Writing and Editing
Divisions: Conferences > the First National Conference on Persian Language: Writing and Editing
Subjects > Conferences > the First National Conference on Persian Language: Writing and Editing
Date Deposited: 20 Jul 2021 03:03
Last Modified: 20 Jul 2021 03:03
URI: http://repository.uma.ac.ir/id/eprint/13273

Actions (login required)

View Item View Item