جستاری در چگونگی انتصاب مدیران در مؤسسات آموزش عالی؛ تبیین سندروم نزدیک‌بینی

فرهادی نژاد, محسن and خروتی, ملیحه (2022) جستاری در چگونگی انتصاب مدیران در مؤسسات آموزش عالی؛ تبیین سندروم نزدیک‌بینی. In: The first national conference of Armani University in the second step of the revolution.

[img] Text
5.pdf

Download (740kB)

Abstract

-

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Persian Title: جستاری در چگونگی انتصاب مدیران در مؤسسات آموزش عالی؛ تبیین سندروم نزدیک‌بینی
Persian Abstract: این پژوهش که با رویکرد توصیفی و تا حدی تجویزی تدوین گردیده، به دنبال پاسخ به این سؤال اساسی است که نحوۀ انتخاب و انتصاب مدیران ستادی و غیر ستادی در دانشگاه‌ها در دنیای عمل، تابع چه فرآیندی بوده و مخصوصاً اینکه مدیران عالی در این مؤسسات چگونه به گزینه‌های مورد نظر جهت تصدی پست‌های مدیریتی می‌رسند؟ بر اساس تجزیه‌وتحلیل رشته تحصیلی متصدیان پست‌های مدیریتی 39 دانشگاه جامع کشور تا حدودی قرابت رشته‌ای میان رؤسای دانشگاه‌ها و مدیران زیرمجموعه رئیس دانشگاه به چشم می‌خورد اما این یافته‌ها صرفاً بیانگر نزدیکی رشته‌های تحصیلی بوده و سایر عوامل نامشهود و مهمی که باعث می‌شود رؤسای دانشگاه‌ها بر اساس آن به چیدمان گروه مدیران خود بپردازند را نشان نمی‌دهد. به عبارتی عوامل متعددی در انتخاب مدیران زیرمجموعۀ رئیس دانشگاه دخیل می‌باشند که فرآیند انتصابات در نهادهای علمی را تا حدودی به‌سوی غیرعلمی بودن سوق می‌دهد. پیش‌فرض انجام این تحقیق که درکنار تحلیل آمار واقعی خصوصیات تحصیلی مدیران دانشگاه‌ها، تجارب تعدادی از رؤسا و معاونین دانشگاه‌های مختلف را نیز مورداستفاده قرار داده، این بوده است که رویکرد غالب دررسیدن به گزینه‌های مدیریت، شناخت شخصی مستقیم یا غیرمستقیم رؤسای دانشگاه‌ها از افراد می‌باشد که تحت عنوان «سندروم نزدیک‌بینی» مفهوم‌سازی گردیده است.
Subjects: Divisions > Conferences > The first national conference of Armani University in the second step of the revolution February 2022
Conferences > The first national conference of Armani University in the second step of the revolution February 2022
Date Deposited: 09 Mar 2022 08:29
Last Modified: 09 Mar 2022 08:29
URI: http://repository.uma.ac.ir/id/eprint/13520

Actions (login required)

View Item View Item