مطالعه فاکتورهای موثر در گسترش اخلاق و فرهنگ زیست محیطی و نقش مراكز آموزشي در تقويت آنها

اصغری میرک, علیرضا (2022) مطالعه فاکتورهای موثر در گسترش اخلاق و فرهنگ زیست محیطی و نقش مراكز آموزشي در تقويت آنها. In: The first national conference of Armani University in the second step of the revolution.

[img] Text
15.pdf

Download (691kB)

Abstract

-

Item Type: Conference or Workshop Item (Paper)
Persian Title: مطالعه فاکتورهای موثر در گسترش اخلاق و فرهنگ زیست محیطی و نقش مراكز آموزشي در تقويت آنها
Persian Abstract: محیط¬زیست مامن و سامانه ای است که انسان، طبیعت و فرهنگ، عنصرهای تشکیل دهنده آن می¬باشند.گیاهان موجود در طبیعت با تامین اکسیژن برای تنفس، تولید میوه و غذا برای تغذیه، چوب و کاغذ برای نوشتن و خانه ساختن، تولید فیتونسید برای کشتن موجودات مضر، جذب گرد و غبار، تعدیل آب و هوا نقش ارزنده ای در زندگی انسانها و جانوران ایفا می¬کنند. بنابراین لزوم احترام به این نعمت لایزال الهی، حفاظت از آن و تغییر نگرش و رفتار جامعه در رابطه با اهمیت محیط زیست بیش از پیش ضرورت پیدا می¬کند. در این راستا شکوفایی وجدان بیدار افراد جامعه در قالب اخلاق و فرهنگ زیست محیطی در جهت نیل به توسعه پایدار زیست محیطی می¬تواند بسیار کارآمد باشد. متأسفانه با شروع انقلاب صنعتی، با نابودی جنگلها و مراتع، توسعه کویر، آلودگی هوا، خاک و آب ، تغییرات اقلیمی، گازهای گلخانه ای، پسماندها، زباله¬های شهری و بیمارستانی، خشک شدن تالابها، تخریب محیط زیست و مرگ و مير انسانها فزونی یافته است. فرسایش بادی و آبی، تداوم زراعت تک‌کشتی، چریدن بیش از حد دامها در مراتع، آلودگی خاک توسط افراد یا کارخانه‌ها، مصرف بیش از حد آب و تقلیل آبهای زیرزمینی، سوزاندن و قطع درختان به منظور تهیه زغال و هیزم، قطع درختان برای تولید الوار، مصالح ساختمانی و صنعتی و گسترش بی‌رویه شهرها و کارخانه‌ها باعث تخریب زیست‌بومها شده و زندگی بسیاری از جانوران و انسان را تهدید می‌کند. رعایت اخلاق و فرهنگ زیست محیطی با تاکید بر محدودیت¬های زمین در ارائه خدمات به کشاورزان و ساکنان کره زمین می¬تواند گره کور معضلات زیست محیطی را برای همیشه حل نماید. در این راستا راهکارهایی از جمله آموزشهای همگانی در کلیه سطوح سنی از طریق خانواده، آموزش و پرورش، آموزش عالی، آموزه های دینی، استفاده از وسایل ارتباط جمعی مانند تلویزیون و رادیو و مطبوعات در آگاهی دادن به عامه مردم، ایجاد مدارس سبز، دخالت دادن نخبگان، تشکیل اتاقهای فکر، استفاده از همیاری و همفکری سازمانهای مردم نهاد(سمن¬ها) نظرسنجی و استفاده از نظرات شهروندان، تشویق عوامل فعال در امر حفاظت از محیط زیست، گسترش تحقیقات زیست محیطی، حمایت از تشکلهای غیردولتی زیست محیطی، وضع قوانین و مقررات محکم برای حفظ محیط زیست، اعمال نظارت و مجازات صنایع و افراد آلاینده ،زنده نمودن باورها و آداب و رسوم زیست محیطی گذشتگان و در نهایت بوجود آوردن رسوم جدید در رابطه با حفظ محیط زیست منطبق با شرایط اجتماعی و فرهنگی می¬تواند ضامنی مطمئن در نجات محیط زیست از این بحران باشد. حفاظت محیط زیست در قرن بیست و یکم به عنوان یکی از هشت هدف توسعه هزاره و یکی از سه پایه توسعه پایدار شناخته می‌شود.
Subjects: Divisions > Conferences > The first national conference of Armani University in the second step of the revolution February 2022
Conferences > The first national conference of Armani University in the second step of the revolution February 2022
Date Deposited: 13 Mar 2022 08:04
Last Modified: 13 Mar 2022 08:04
URI: http://repository.uma.ac.ir/id/eprint/13531

Actions (login required)

View Item View Item