تبیین جایگاه هوش معنوی در مثنوی معنوی تقدیم به روح ملکوتی استاد عرفان و معلم اخلاق شادروان دکتر علی غفاری

کاظمی کوهساره, زینب and فروغی‏راد, پیام (2021) تبیین جایگاه هوش معنوی در مثنوی معنوی تقدیم به روح ملکوتی استاد عرفان و معلم اخلاق شادروان دکتر علی غفاری. Unity and Alienation in Rumi s mystical Thought.

[img] Text
پیام فروغی راد.pdf

Download (1MB)

Abstract

-

Item Type: Article
Persian Title: تبیین جایگاه هوش معنوی در مثنوی معنوی تقدیم به روح ملکوتی استاد عرفان و معلم اخلاق شادروان دکتر علی غفاری
Persian Abstract: هوش معنوی، کاربرد معنویّت برای پاسخ¬گویی به نیازهای ذهنی و پرسش¬های بنیادین هستی¬شناسانه¬ی انسان است که بر پایة عقاید دینی به کار گرفته می¬شود و نقش اساسی در تأمین سلامت روانی و هدفمند کردن زندگی دارد. مثنوی مولوی، به عنوان مهم¬ترین منبع منظوم عرفانی در ادب فارسی، سرشار از مؤلفه¬های هوش معنوی است که شناسایی و تأمل در آن¬ها می¬تواند سالکان را در مسیر رسیدن به مقصد راهبر باشد و مخاطبان عام نیز با استفاده از جنبه¬های تعلیمی آن، به آرامش درونی برسند؛ به همین دلیل بررسی هوش معنوی در مثنوی معنوی ضرورت فراوانی دارد. در مطالعة حاضر تلاش شده است به تبیین مفهوم و مؤلفه¬های هوش معنوي در مثنوی مولوی پرداخته و با استفاده از قرآن و دیدگاه¬هاي روان¬شناسان، مورد دقت و بررسی قرار گیرد. کاربرد مؤلفه¬های هوش معنوی در مثنوی معنوی بیانگر این است که مولوی پاسخی متناسب با درک خود، نسبت به خدا و هستی یافته، و با اعتقاد به خدای آفریننده، مخاطب را به زیبانگری و آرامش دعوت کرده است. مؤلفه¬های هوش معنوی در مثنوی معنوی، منطبق با آموزه¬های دین اسلام، به ویژه قرآن است؛ لذا ره¬آوردِ وحی الهی برای پرورش جان مولوی و تعالی بخشیدن به او جهت شکوفایی قابلیت و توانایی¬ها در درک امور فرا مادی است.
Subjects: Divisions > Conferences > Unity and Alienation in Rumi's mystical Thought October 2021
Conferences > Unity and Alienation in Rumi's mystical Thought October 2021
Divisions: Conferences > Unity and Alienation in Rumi's mystical Thought October 2021
Subjects > Conferences > Unity and Alienation in Rumi's mystical Thought October 2021
Date Deposited: 05 Jul 2022 05:37
Last Modified: 05 Jul 2022 05:37
URI: http://repository.uma.ac.ir/id/eprint/13623

Actions (login required)

View Item View Item