خوانش نقش برجسته¬ مرغابی¬ها در تالار دارالحفاظ مجموعة شیخ صفی¬الدین اردبیلی با تکیه بر تمثیل مرغابی در مثنوی معنوی

رئیس‏زاده, سارا (2021) خوانش نقش برجسته¬ مرغابی¬ها در تالار دارالحفاظ مجموعة شیخ صفی¬الدین اردبیلی با تکیه بر تمثیل مرغابی در مثنوی معنوی. Unity and Alienation in Rumi s mystical Thought.

[img] Text
سارا رئیس�زاده.pdf

Download (1MB)

Abstract

-

Item Type: Article
Persian Title: خوانش نقش برجسته¬ مرغابی¬ها در تالار دارالحفاظ مجموعة شیخ صفی¬الدین اردبیلی با تکیه بر تمثیل مرغابی در مثنوی معنوی
Persian Abstract: تمثیل در مثنوی معنوی، شیوه¬ای برای بیان حقایق مابعدالطبیعه و مفاهیم بنیادی حِکمی است؛ به طوری که در ظرف فهم همگان درآید. از جمله تمثیل¬های پرتکرار در مثنوی، مَثَل «مرغ» است. با توجه به مجموع شش دفتر مثنوی و نیز با نظر به دیگر آثار مولوی، پرنده تمثیلی از «جان» یا «نفس» آدمی است. مولانا با نظر به ویژگی¬های طبیعی و صوری پرندگان مختلف، هر یک از آن¬ها را نمادی بر حالات و اطوار مختلف نفس قرار می¬دهد. از جمله تمثیل مرغابی، که با توجه به توانایی این پرنده به زندگی در خشکی و آب آن را مَثَلی بر عالی¬ترین درجات و حالات جان بشر یعنی اراده بر ترک تعلقات مادی و تحقق قابلیت¬های بالقوه¬اش در عدم تناهی و نیز وحدت با مبدأ ازلی¬اش که از آن با تمثیل «بحر» یاد می¬کند، می¬داند. براساس تأویل تمثیل مرغابی در مثنوی، می¬توان نقش برجستة مرغابی¬ها در سقف تالار دارالحفاظ مجموعة شیخ صفی¬الدین در اردبیل را نیز اشاره¬ای به جان و نفس رهروانی دانست که با رهایی از قفس تن و پر گشودن در آسمان معنا و عقول، به روح کلی پیوسته و در سعادتی ابدی جاودانه شده¬اند.
Subjects: Divisions > Conferences > Unity and Alienation in Rumi's mystical Thought October 2021
Conferences > Unity and Alienation in Rumi's mystical Thought October 2021
Divisions: Conferences > Unity and Alienation in Rumi's mystical Thought October 2021
Subjects > Conferences > Unity and Alienation in Rumi's mystical Thought October 2021
Date Deposited: 06 Jul 2022 03:44
Last Modified: 06 Jul 2022 03:44
URI: http://repository.uma.ac.ir/id/eprint/13635

Actions (login required)

View Item View Item